Telefon analogowy w twojej firmie

2019-05-24

W zasadzie nie ma już osoby, która nie wykonywałaby codziennie jakiegoś połączenia. Dotyczy to przede wszystkim tym, którzy prowadzą własne biznesy, jednak osoby prywatne również na co dzień korzystają z telefonów, przede wszystkim jednak komórkowych. Czy na tej podstawie można twierdzić, że telefony analogowe to już przeżytek? Zdecydowanie nie i każdy, kto tak myśli, jest w błędzie. Telefony analogowe oraz sieć VoIP to bardzo dobre i wciąż aktualne rozwiązanie w wielu firmach.


Czym są telefony analogowe?

Okazuje się, że dla wielu pojęcie “telefony analogowe” jest zupełnie obce. Warto zatem przypomnieć, że to właśnie telefony analogowe są chyba najprostszym rozwiązaniem na połączenie telekomunikacyjne. Ten niezwykle prosty sposób działania okazuje się niezmiennie tak samo skuteczny. Opiera się bowiem na kilku krokach. Najpierw aparat telefonu analogowego przekształca mowę w sygnały elektryczne, przez co jest w stanie je przesłać na określoną odległość przy wykorzystaniu systemu komutacji centrali telefonicznych. Potem następuje odebranie sygnału elektronicznego i przemiana go w mowę. Co istotne, telefony analogowe nie korzystają w swoim działaniu z zasilania elektrycznego, a jedynie linii telefonicznej.

Kilkanaście lat temu jedynym zadaniem, jakie pełniły telefony analogowe, była rozmowa, dzisiaj są to zdecydowanie bardziej rozbudowane urządzenia. Co potrafią? Do podstawowych funkcji, które posiadają współczesne telefony analogowe, należą m.in. identyfikacja twojego rozmówcy, wybieranie połączeń z pamięci, ponowne wybieranie numeru. Różnią się także w swojej budowie, bo dzisiaj posiadają klawiaturę z literami, a często wyposażone są także w klawisze do programowania. Do wad posiadania telefonu analogowego z pewnością należy konieczność płacenia abonamentu za sam numer oraz użytkowanie linii.

Rozmowy internetowe

Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się, czy telefony analogowe są dla nich, powinni poznać także VoIP - Voice over Internet Protocol. To wcale nie taka nowa technologia, jednak od lat dopracowywana. Pozwala ona na rozmowy przy pomocy łączy internetowych lub też sieci, które wykorzystują protokoły IP. Usługę VoIP powszechniej znamy jako telefonię internetową. Daje ona nam możliwość połączenia się z użytkownikami tego protokołu oraz posiadaczami telefonów: komórkowych i stacjonarnych. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają tańszej alternatywy dla połączeń międzynarodowych.

Telefony analogowe czy VoIP

I telefony analogowe, i technologia VoIP, mają cały szereg mocnych i słabych stron. VoIP jest przede wszystkim niezależny od jakichkolwiek operatorów, a dzięki niemu zyskujesz gwarancję darmowych rozmów wewnątrz sieci. Co więcej, VoIP daje pełną mobilność i umożliwia uzyskanie niższego kosztu połączeń. Bywa jednak zawodny, a by go używać, potrzebujesz sprzętu, oprogramowania i łącza internetowego. Warto podkreślić, że jest też niemożliwy do zlokalizowania, co ma znaczenie w sytuacji połączeń alarmowych. Telefony analogowe tymczasem gwarantują wyższą jakość połączeń - nie będą one zniekształcały głosu i zapewnią płynność takiej rozmowy.